pexels-ivan-bertolazzi-2681319

Există în limba română câteva verbe de conjugarea a IV-a care  se scriu la final cu doi -i: a pustii, a înmii, a prii, a (se) sfii.

Este important să le cunoaștem, pentru a evita greșelile de scriere.

Astfel, ne (re)amintim că viitorul literar se formează cu verbul auxiliar a vrea + forma de infinitv a verbului de conjugat.

(1)   Gigi va veni mâine dimineață la noi.

(2)   Furtuna va pustii toată țara.

În exemplul (1), forma veni este scrisă cu un singur -i, deoarece așa se regăsește la infinitiv (a veni).

În exemplul (2), se observă că forma pustii are doi  –i, întrucât este unul dintre (puținele) verbe de conjugarea a IV-a care se scriu cu doi -i la infinitiv (a pustii);

O atenție deosebită trebuie să acordăm și atunci când conjugăm aceste verbe la modul indicativ timpul perfect simplu.

(eu) venii vs (eu) înmiii

Majoritatea verbelor de conjugarea a IV-a, la perfect simplu se scriu cu doi -i la persoana I singular și cu un -i la persoana a III-a singular.

(eu) auzii

(el) auzi

Verbele a pustii, a înmii, a prii, a (se) sfii se scriu cu trei -i la persoana I singular și cu doi -i la persoana a III-a singular.

                        (eu) pustiii

                        (el) pustii

Așadar, reținem că în română există câteva verbe care la infinitiv se scriu cu doi -i.

 

Pentru mai multe astfel de materiale, vă invităm și în grupul de Facebook:  https://www.facebook.com/groups/648039079981348 (Limba și literatura română – gimnaziu).

Verbe care se scriu cu doi „-i” la infinitiv
Etichetat pe:                            

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *